Teknoloji

Ünlü Yönetmen Christopher Nolan Yapay Zekayı Atom Bombasına Kıyaslıyor: Teknoloji Şirketlerini Uyardı

Birkaç gün önce ABD’nin New York City kentindeki The Whitby Hotel’deki Oppenheimer gösteriminin ardından Nolan, yönettiği sinema hakkında konuşmak için bilim insanları ve bilim insanları ile bir araya geldi. Oppenheimer’a dayalıAmerikan Prometheus kitabının yazarlarından Kai Bird ile bir tanıtım paneline katıldı.

Oppenheimer’ın sinemasında “ortaya koyduğu büyük bir teknolojik yeniliğin sonuçlarını hesaba katmadığı için pişman olan bir adamın öyküsünü” anlattığını kaydeden Nolan, bu öykü ile “yapay zekanın geleceği” arasında bazı paralellikler olduğunu ifade etti. “.

Nolan, yapay zekanın savunma altyapısına sızmasının karmaşık sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Meet the Press’in moderatörü Chuck Todd, Nolan’a Silikon Vadisi’nin filmden ne öğrenmesi gerektiğini sorduğunda: “Sanırım onlardan düşünmelerini isteyeceğim şey, Hesap verebilirlik kavramdır. “dedi ve devam etti: “Teknoloji yoluyla yenilik yaptığınızda, sorumluluk sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız. Son 15 yılda, rastgele veya matematiksel bir bağlamda ne anlama geldiğini bilmeden ‘algoritma’ hakkında gevezelik eden şirketler yükselişte.

Yapay zeka sistemlerinin savunma altyapısında kullanılmasıyla Nolan, nükleer silahlar hakkında etkili olacağını belirtiyor. Ayrıca ünlü yönetmen, yapay zekanın onu programlayan, devreye sokan veya kullanan insanlardan tamamen farklı bir varlık olarak konumlandırılması gerektiğini ve elimizdeki araçlardan da sorumlu olduğumuzu vurguluyor.

Müdür; Oppenheimer’ın sinemasının yapay zekanın geleceği için bir uyarı olduğunu vurguladı.

Nolan, yapay zeka araştırmacılarının istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söylüyor. yeni teknolojiler geliştirmekBilim adamlarının sorumluluklarının ne olduğunu söylemek için Oppenheimer’ın sinemasının benzetmesine baktıklarını da sözlerine ekledi.

Silikon Vadisi’nin şu anda yapay zeka sorumluluğunu düşünüp düşünmediği sorulduğunda, Nolan yanıt verdi. “Yaptıklarını söylüyorlar. Umarım böyle devam eder. Oppenheimer’ın hikayesi bu sorulara kolay cevaplar vermeyebilir, ancak uyarı olarakBir hikayeye hizmet ediyor.”Sinema ve yapay zeka teknolojilerinin paralelliğine bir kez daha vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu