Ekonomi

Bakan Bilgin’den ‘6 saat alın’ önerisi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde çalışma saatlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Haftada 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini kaydeden Alım, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlememiz gerekiyor” dedi.

Bilgin, açıklamasına şöyle devam etti:

“Hepimizin bildiği gibi 8 saate olan bu talep dönemi, sanayi çağının başladığı dönemdi. Muhtemelen bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle birlikte işçi, işçi ve hizmet bölümünde çalışan işçilerin fiyatları katlanarak arttı. 1 Mayıs’ta tartışılması gereken ilk şey, çalışma saatlerinin hala sanayi çağının başında talep edilen 8 saat civarında kalması mı? -Çalışma saatlerini daha insancıl kurallar içinde değerlendirip, birim verimlilikte emeğin verimindeki artışı göz önünde bulundurarak düzenlememiz lazım.”

İngiltere’de 6 saatlik uygulamanın başladığını belirten Bilgin, “5 saatlik bir deneme var. Dünyanın birçok yerinde bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta çalışma bağlantılarını görüşmemiz gerekiyor” dedi. dedi. terimleri kullandı.

ladik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu