Haber

Bakan Kirişci: “Dünyada benzeri görülmemiş bir deprem”

Bakan Kirişci: “Dünyada benzeri görülmemiş bir deprem”

“Adıyaman’a 218,2 milyon liralık destek”

Bakan Karaismailoğlu, “Yunanistan gibi büyük bir coğrafyada deprem hareketi yaşandı”

ADIYAMAN – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte Adıyaman’daki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Karaismailoğlu, depremin büyüklüğüne dikkat çekerek, “Yunanistan kadar büyük bir coğrafyada deprem hareketi yaşandı” dedi. Bakan Vahit Kirişci, çiftçiler için gerekçeyi açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen yüzyılın felaketinde yaralar sarılmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte Adıyaman’daki afete uyum merkezindeki çalışmaları kamuoyuna duyurdu. Bakan Karaismailoğlu, depremin üzerinden 13 gün geçtiğine değinerek, tüm kurumların seferberlik halinde çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, konteynerlerin altyapı ve yerleştirme çalışmalarının devam ettiğine işaret etti. Bakan Adil Karaismailoğlu, depremin büyüklüğünün altını çizerek, “Bugün depremin üzerinden tam 13 gün geçti. En büyük üzüntümüz kaybımızdır. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımızla ilgili güzel gelişmeler ve bizleri sevindiren gelişmeler var. Devletimizin tüm kurumları, milletimizin gücüyle tüm kurumlar seferberlik için çaba sarf ettiler ve mücadele etmeye devam ediyorlar.Hassas bir süreçti.Arama kurtarma çalışmalarını ilk günden itibaren sağduyu ile yapmaktan mutluluk duyduk, ve bu hassas çalışmalar sonucunda binlerce vatandaşımızı enkaz altından kurtarmaktır. Adıyaman’da bugünden itibaren arama kurtarma çalışmaları tamamlandı” dedi.

Enkaz kaldırma çalışmalarına daha hızlı devam edeceklerini, Adıyaman’da tüm kurum ve sivil toplum kuruluşlarının seferberlik içinde çalıştıklarına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Şehirlerimizi yeniden planlamak için çalışmalarımızı başlattık. Tüm bakanlıklarımız çalışıyor. sadece Adıyaman’da değil deprem bölgesinin tüm illerinde alarmda.Çalışmalarına devam ediyorlar.Vatandaşlarımızın normal hayata dönmeleri için ihtiyaçlarını karşılamak adına çok ağır çalışmalar yürütüyoruz.Adıyaman geneli için konuşursak , bugün için barınma sorunumuz yok.Kurduğumuz boş çadırlarımız bile var.KYK yurtlarımızda da boş kapasitelerimiz var.Daha sonra hızlı bir şekilde konteyner çalışmalarımız başladı.Altyapılarını yapıyoruz.Planlama ve yerleştirmeye başladık. 17 bin konteyner yerleştirmek için çalışıyor. Bir yandan konteynerler Adıyaman’a geliyor. Yemeye başladı” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, diğer illerde de yoğun bir çalışma olduğunu hatırlatarak, önümüzdeki ay içinde altyapıyı tamamladıktan sonra vatandaşları çadırlardan alıp konteynerlere yerleştireceklerini ve yakın zamanda kalıcı inşaata başlayacaklarını belirterek, şöyle devam etti: şöyle: ve binaların durumu hakkında raporlar hazırlıyorlar. Bu şehirlerin hareketliliğini başlatmak için yerel yöneticilerimizle birlikte çalışıyoruz. AK Parti, belediyelerin deprem bölgelerine aldığı takviye ve görevlerle belediyeciliğin verdiği değerin gururunu yaşıyor. Ayrıca deprem bölgesindeki hasar onarımlarını da yaparak burayı normal hayata döndürüyorlar. Geri almak için çalışmaya devam edecekler. Biz de burada olacağız. Yunanistan kadar büyük bir coğrafyada bir sarsıntı yaşandı. Dünyanın en büyük depreminden bahsediyoruz. Bunun etkilerinin belli bir süre devam etmesi adettendir. kamyon. Ancak kudretli Türkiye Cumhuriyeti tüm bunların üstesinden gelecektir. Böylesine geniş bir coğrafyada binlerce kilometre yol var. Binlerce kilometrelik bu yolda ilk günlerde sadece birkaç yolumuz hasar gördü. Kısa sürede onarıldı ve ulaşım sağlandı. Bakanlığımızın tüm birimleri, DDY, Karayolları ve Havayolları her zaman vatandaşımızın yanında olmuştur. İlk günden itibaren PTT dağıtım araçları ile erzak ve erzak yardımı konusunda özverili çalışmalar yürüttüler. Sivil toplum kuruluşları burada aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.”

“Dünyada benzeri görülmemiş bir deprem”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaşanan depremin diğer depremlerle kıyaslanamayacak ve hafife alınamayacak bir deprem olduğunu belirterek, “Bakanım da bu depremi ifade etti. Gerçekten diğer depremlerle kıyaslamamız, bunu hafife aldığımız anlamına geliyor. deprem çünkü bu deprem yüzyılın depremi olarak da anılıyor ama sadece türkiye’de bir asırdan bahsetmiyoruz belki de dünyada daha önce görülmemiş bir deprem. birkaç noktayı arz etmek istiyorum bu konuda bilginize.Pazarcık’ta gece başlıyor.Tam 9 saat sonra ikinci ayrı deprem on ilde daha sonra Elazığ’da meydana geldi.Bundan etkileniyor.103 bin kilometrekarelik bir alandan bahsediyoruz. 13,5 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz ki bu Türkiye nüfusunun yüzde 17’sine tekabül ediyor, Türkiye’ye katkı sağlayan coğrafyadan bahsediyoruz. ürkiye üretimi. İhracat yapan coğrafyadan bahsediyoruz. Bakanlık Firma olarak tarımsal üretim de yapıyoruz. değerli coğrafya Kıymetli 11 il. Bunlar komşu iller. Normalde bu tür olaylarda komşu çabucak yetişir. Ancak büyümesini beklediğiniz komşunuzun da beyin sarsıntısından etkilendiğini düşündüğünüzde bu anlamda diğer sarsıntılardan farklılık gösterir. 500 kilometrelik bir fay kırılmasından bahsediyoruz. 7 kilometrelik oldukça sığ denilebilecek bir sarsıntıdan bahsediyoruz. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde bu deprem Türkiye için olduğu kadar uluslararası toplum için de yüzyılın şoku. Sınırı aşan bir sarsıntıdır. Bunu bilmek özellikle yararlıdır. Çünkü Suriye başta olmak üzere aşağıdaki ülkelerde etkisini gösteren depremdir. Bu yönü değerlidir. Bütün birimlerimiz, bakanlıklarımız, bunlar aslında ağır bir şekilde çalışıyor. Koordineli bir şekilde çalışırlar. Allah göstermesin tekrar ihtiyacı var ama Türkiye’nin kurumsal kapasitesi özellikle bu tür felaketlerden sonra olağanüstü yüksek seviyede. Bütün kurumlarımızın bu konuda belli bir yetkinliği var. Ancak felaketin ölçeği çok büyük. Bu büyük boyut çok şükür belki bir Hatay’ımızdan kısmen ayırabiliriz. Çünkü şu anda Hatay bir numaralı il. İkinci sırada Kahramanmaraş’ı, üçüncü sırada ise Adıyaman’ı görebiliriz. Bu anlamda yaşanan şoku bu şekilde değerlendirmekte fayda var” dedi.

“Adıyaman’a 218,2 milyon liralık destek”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 ilin yanı sıra Adıyaman’a da vereceği gerekçeyi açıklayan Bakan Vahit Kirişci, şöyle devam etti: başta kırsalda üretim yapan vatandaşlarımız olmak üzere üretim faaliyetlerine devam edebilmeleri için üretime geçilmesi.Ardından Cumhurbaşkanımız açıklamalarda bulundu.Bu kapsamda mazot ve gübre takviyesinin aynen 2022 mahsülü olarak verilmesine karar verdik. Bu trajik olay nedeniyle 11 ilimiz için bunu nakde çevirdik.2,8 milyar liralık bu ödemeyi bu ay sonuna kadar hızla yapıp gerçekleştirmiş olacağız.Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile paylaştığı bir diğer konu da çiftçi kayıtlarımızın olduğu. İş güncelleme işlemleri burada yapılıyor.Normalde Şubat ayı sonuna kadar bir süre vardı.Biz bunu üç aylık OHAL’in bitimi olan 8 Mayıs’a kadar uzattık.Üçüncüsü kısmı normaldir. a 1 yıl içerisinde zamanında verilen hayvancılık takviyelerimiz var ve bunun bedeli 530 milyon TL. Hızlı bir şekilde 11 ilin bu ekin şubat ayı sonuna kadar ödenmesine karar verdik. Son olarak bu bağlamda söyleyebileceğimiz değerli bir adımdır. Üreticilerimizi ve çiftçilerimizi desteklemek için. Yine değerli bir adım. 11 ilimizde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş, 9 milyon küçükbaş hayvana 1,5 milyar liralık yem takviyesi sağladık. Bu kapsamda Adıyaman’daki üreticilerimiz mazot desteğinden 218,2 milyon lira, besi hayvanı için 530 milyon lira ve yem desteğinden 1,5 milyar lira olmak üzere toplamda 218,2 milyon lira alacak. İnşallah şubat ayı sonuna kadar bunlar üreticilerimizin hesabına geçecek. Üreticilerimize en azından bu anlamda katkı sağlamak istiyoruz ki onlar da üretimlerine ara vermeden devam edebilsinler. Bir diğer önemli konu da belirtmek isterim ki Toprak Mahsulleri Ofisi hem hububat hem de bakliyatta bu alımları hiçbir tür ve kota ayrımı yapmaksızın ve sınırlama olmaksızın gerçekleştirecektir. Bakanlık olarak 5 bin makine teçhizatımız, bir uçağımız, iki helikopterimiz ve 13 bin 912 çalışanımızla bu kardeşlerimiz, diğer kurumlarımızın özverili çalışmaları gibi sahada 13 gündür çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürüyor. Tabii depremden etkilenen illerde de elektrik kesintileri yaşandı. Başlangıçta ısınma ile ilgili sorunlar vardı. Bu sıkıntıların giderilmesi adına olumlu katkı sağlamak adına ahşabı tahsis ettik. Bu illere 28 bin 142 ton odun dağıtıldı. Yetiştiricilerimize 2 bin 734 adet hayvan çadırı dağıtıldı. Et ve Süt Kurumumuz tarafından 4 bin 100 ton süt toplandı. Bölgedeki üreticilerimize 9 bin 160 ton verildi.”

“265 ekip salgınla ilgili 7 binin üzerinde denetimi aralıksız yapıyor”

Afetlerden sonra salgın hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Bakan Vahit Kirişci, gıda denetimlerine ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bakanlığımız halkımızın sadece beslenme ihtiyaçları ve beslenme ihtiyaçlarının değil, giydirilme ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına da katkı sağlamaya çalışmıştır. Yine DKMP’nin sorumluluğunda olan sokak hayvanlarına yönelik veteriner hekimlik ve sağlık hizmetleri de kapsam dahilindedir. bakanlığımızın yanı sıra örneğin 45.5 ton mama dağıtımı da bu çerçevede yapılmıştır.salgın hastalıklar genellikle bu tür dönemlerden sonra gündeme gelmektedir.bu salgınların değerli bir kısmı tükettiğimiz gıdalardan ve sıvılardan olabilir içiyoruz.Bu kapsamda 265 misyon grubumuz ve uzman çalışanlarımız 7 binin üzerinde gıda denetimini kesintisiz ve kesintisiz olarak gerçekleştirmektedir.Et ve Süt İşletmemiz mevcuttur.Et dağıtım ve kavurma ihtiyaçlarını karşılarken, ihtiyaçları karşılamaya devam etmektedirler. TMO başta olmak üzere kendi görev alanlarındaki bahisçilerin dışında OGM’nin orman dağıtımını yapmaktadır.Onlar da Rize’den kalkıp bir bardak ho ikram etmek için büyük çaba sarf etmektedirler. çay burada.”

“10 ton bayat ekmek hayvan yemi olarak kullanılıyor”

Birgül Tuncay’ın enkaz altında kalan büyükbaş hayvanlarıyla ilgili konuşan Bakan Vahit Kirişci, hayvanlarla ilgili çalışmaları şu şekilde tamamladı:

“Adıyaman’a geldiğimizde öncelikle yıkılan ahır, ahır ve telef olan hayvanlarla ilgili çalışmalar yürüttük. Köy yollarının açılmasıyla birlikte bu anlamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza minnettarız. Alt yapı ve ulaşım sağlandığında. bulunamadığı için hizmetlerimiz doğal olarak sekteye uğradı.Arkadaşlarımız kayıp büyükbaş hayvan sayımızın 1.401’e ulaştığını tespit ettiler.Ölmekte olan büyükbaş hayvan sayımız 2 bin 54’e, küçükbaş hayvan sayımız ise 16 bin 905’e yükseldi.559 kümes hayvanı telef oldu. bu süreçte 957 kovan zarar gördü.43 büyükbaş,774 koyun ve keçi telef olduğu için telef oldu.Adıyaman iline yem dahil toplam 824 ton yem ulaştırıldı.Gelme noktasında beraberiz. 433 hayvan çadırı dağıtımı, 433 işletmeye 433 hayvan çadırı dağıtıldı, 4 köy ve 41 işletmede 208 büyükbaş ve 636 küçükbaş sağlık taraması yapıldı, 41 hayvan tedavi edildi. ülke genelinde 11 ilde olduğu gibi burada da denetim yapıldı. 13 grup ve 26 gıda müfettişi ile il ve ilçelerde denetimler gerçekleştirildi. Toplanan ekmek sayısı tüketilemeyecek durumda olan 10 ton bayat ekmektir. Bu çok değerli. Çünkü dost canlısı insanlarımız gönderiyor ama onların gönderdiklerinin bir kısmını biz tüketemediğimiz için bayatlıyor. Arkadaşlarımız hayvanları besleme noktasında pahalıya patlıyor. Lojistik çalışmalarda aşevlerine 400 kilo et dağıtıldı. Et ve Süt Kombinası’ndan büyükbaş ve küçükbaş hayvan satın alıp enkeseye gönderdi. Vatandaşlarımızın bu konuda rahatlaması bu şekilde sağlanmıştır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kullandığımız bina ağır hasar gördüğü için burada çalışan işçi için hızlı bir şekilde konteynerler oluşturuldu. Bu anlamda bakanlık olarak da sorumlu olan İl Müdürlüğü çalışanı için 60 kişilik can çadırı heyet çalışması gerçekleştirildi. Bakanlıklarımızın yükünü hafifletmek için katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bakanlığımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Birgül Tuncay ablamızın yaşamasını istediği harap bir ahırdan kurtarılan ineğin daha sonra vefat ettiği öğrenildi. Ama yaşadığını öğrenen Birgül Tuncay’ı tanıyorum ve şimdi kaybının yasını tutuyor. Ama en azından Dardağan köyünde yaşanan olay bu. Bakanlığımız çalışanları bu alanlarda da kesintisiz desteklerini sürdürmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler